Stowarzyszenie Akademia Tanga Argentyńskiego

Zebranie założycielskie Stowarzyszenia Akademia Tanga Argentyńskiego miało miejsce 9 czerwca 1999r. kopia protokołu założycielskiego. Sąd Okręgowy w Warszawie w dniu 12 października 1999r. wpisał Akademię do rejestru stowarzyszeń tu nas zarejestrowali!.
Akademia Tanga Argentyńskiego została założona w poczuciu potrzeby rozwijania tanga w Polsce, prezentowania tańca i muzyki, uznając je za elementy szerszej filozofii tanga. Ona istnieje, nie tylko jako część narodowej kultury Argentyny, ale jako rodzaj emocji. Pod tym względem bliska jest każdemu z nas.

Dowodem popularności tanga są liczne kluby i akademie zrzeszające miłośników na całym świecie. Za ich przykładem staramy się gromadzić wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby się uczyć, tańczyć oraz dowiadywać o wydarzeniach tangowych w Europie.

Prowadzimy lekcje, organizujemy warsztaty, zapraszamy tancerzy i nauczycieli z zagranicy.

Przejawem naszej działalności są proponowane przez nas pokazy tanga w wykonaniu najlepszych par Akademii i mistrzów z zagranicy oraz koncerty grane przez m.in. warszawskie zespoły Machina del Tango, Tangata Quintet, alTango!, krakowskie Trio Revirado, śląski kwartet QuiTango.

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w istotnych przedsięwzięciach publicznych, m.in. biorąc udział w filmie “Astor Piazzolla - El Tango” dla programu II TVP; a także dając pokazy podczas imprez okolicznościowych. Braliśmy udział w Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach i Dniach Argentyńskich w hotelu Victoria. Wraz z Teatrem Małym zorganizowaliśmy koncert Tria Revirado i pokaz tanga w wykonaniu mistrzów argentyńskich.

Działalność Stowarzyszenia obejmuje animację i organizację imprez tangowych, lekcji, pokazów tańca i mody tangowej. Zorganizowaliśmy już dziesiątki kursów i warsztatów, cztery festiwale o zasięgu międzynarodowym i dwa krajowe. Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia przez lata angażowali się społecznie w nauczanie tanga dzieci i młodzieży w warszawskim Instytucie Głuchoniemych, brali także udział w imprezach charytatywnych na rzecz dzieci specjalnej troski.

Od 2002 roku Akademia Tanga bierze udział w Festiwalu Kultury Ameryki Łacińskiej. Zorganizowała spektakl „Pomost Tanga Berlin-Kraków-Warszawa”, prezentowany m.in. w Teatrze Małym, była także partnerem imprezy „Pasja Tanga” z udziałem słynnej orkiestry „Color Tango” w Fabryce Trzciny i współorganizatorem „Nocy Tanga” w Galerii Luksfera w Warszawie i „Wieczoru Tanga” w klubie Esencja w poznańskim Starym Browarze.

Tancerze, członkowie stowarzyszenia, występowali w „Paryskiej Milondze” w Muzeum Narodowym, w koncercie „El Tango” w Filharmonii Narodowej w Warszawie i w spektaklu „Tango Argentino Show” w Teatrze Narodowym z udziałem Juana Carlosa Copesa, znanego z filmu „Tango” Carlosa Saury i w Festiwalu Kultury Niezależnej „Re:wizje”.

ATA współpracuje na stałe z ośrodkami w Berlinie i Paryżu, oraz z paryskim miesięcznikiem „Farolito”.

Regularnie organizujemy milongi, czyli wieczory tanga. Osoby, które są po raz pierwszy uczą się na początku kroków podstawowych, by potem już tańczyć przez następne godziny!

Zapraszamy wszystkich, oferując naukę podstawowych kroków, muzykę i niedzisiejszy klimat!

Zapraszamy wszystkich do Akademii Tanga - nie instytucji, ale miejsca tańca.

Jak wstąpić do Akademii i inne często zadawane pytania

Jeśli chcesz przystąpić do ATA wypełnij deklarację członkowską:

Attach:deklaracja.doc

wydrukuj i podpisz. Deklarację możesz wysłać pocztą na adres ATA lub wręczyć dowolnemu członkowi Zarządu podczas milongi na Chłodnej.


----


DZIAŁALNOŚĆ AKADEMII TANGA ARGENTYŃSKIEGO


2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999


Działania regularne:

  • organizacja wieczorów tanga, tzw. milong

- aktualnie: Milongi na Chłodnej, na Placu Żelaznej Bramy (latem),
- dawniej: w Cafe Stary Młynek, na Placu Piłsudskiego, w klubie Żuraw, w Hotelu Sobieski, w restauracji Bahia przy ul. Zgoda, w Klubie Wojskowym przy al. Niepodległości 141, “Pod Pałkami”

  • organizacja warsztatów tanga z udziałem nauczycieli z zagranicy
  • liczne pokazy tanga podczas imprez okolicznościowych

Zdjęcia: archiwum własne oraz Stock.XCHNG